Alberta receives 25 Canadian Screen Awards nominees

The Academy of Canadian Cinema & Television’s new Canadian Screen Awards recognize excellence in film, television and digital media productions.  Their announcement of nominees yesterday includes 25 Albertans and Alberta projects:

Bear 71, National Film Board

  • Best Original Program or Series produced for Digital Media – Non-Fiction – Loc Dao, David Christensen, Dana Dansereau, Rob McLaughlin, Bonnie Thompson

Blackstone, Prairie Dog Film + Television

  • Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Dramatic Role – Steven Cree Molison
  • Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series – Georgina Lightning
  • Best Achievement in Casting – Rhonda Fisekci

CAUTION: May Contain Nuts, Mosaic Entertainment

  • Best Direction in a Variety or Sketch Comedy Program or Series – Dana Andersen, Francis Damberger
  • Best Writing in a Variety or Sketch Comedy Program or Series – Matt Alden Dykes, Dana Andersen, Aimée Beaudoin, Sheldon Elter, Jeff Halaby, Mark Meer, Howie Miller, Ryan Parker

The Extra Yard: Inside the 2011 Argos, Aquila

  • Best Direction in a News Information Program or Series – Brian Sobie

Hannah’s Law, Nomadic Pictures

  • Best Costume Design – Wendy Partridge
  • Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series – Ryan Kennedy
Lost Years, Lost Years Productions
  • Best Original Music for a Non-Fiction Program or Series – Darren Fung
  • Best Sound in an Information/Documentary Program or Series – Perry Blackman, Brett Ardiel, Jamie Kidd, Larry MacDonald

Love Lies Bleeding, White Iron Pictures Inc.

  • Best Performing Arts Program or Series or Arts Documentary Program or Series – Braun Farnon, Jean Merriman
  • Best Photography in a Variety or Performing Arts or Sketch Comedy Program or Series – Dylan Macleod, Pierre Marleau
  • Best Picture Editing in a Comedy, Variety or Performing Arts Program or Series – Glenn Saktach
  • Best Performance in a Performing Arts Program or Series (Individual or Ensemble) – Alberta Ballet Dancers

Oil Change – Overdrive, Aquila

  • Best Sports Analysis or Commentary (Program, Series or Segment) – Don Metz, Gord Redel
  • Best Direction in a News Information Program or Series – Mike Beley

The Perfect Runner, Clearwater Documentary

  • Best Science or Nature Documentary Program or Series – Niobe Thompson
  • Best Photography in a Documentary Program or Series – Daron Donahue, Michael McLaughlin
  • Best Writing in a Documentary Program or Series – Niobe Thompson, Tom Radford

Resident Evil: Retribution, Constantin Film International*

  • Achievement in Costume Design – Wendy Partridge

Rufus, Lonely Boy Productions*

  • Achievement in Music – Original Song: “Out of Sight” – Erland & the Carnival
  • Achievement in Music – Original Song: “Wanting” – Erland & the Carnival

Silent Hill: Revelation 3D, Anibrain Digital Technologies (co-production), Davis-Films, Konami, Silent Hill 2 DCP*

  • Achievement in Costume Design – Wendy Partridge

Wrath of Grapes: The Don Cherry Story 2, Entertainment One, Entertainment One, Frantic Films, Pier 21 Films, 5 For Fighting)*

  • Tim Cherry, Laszlo Barna, Jamie Brown, Margaret O’Brien, Lesley Oswald, Wayne Thompson, Jeff Woolnough, Andrew Wreggitt

*Nominees are Albertans or Alberta Co-productions.

Congratulations to the nominees! For a full list please visit the Canadian Screen Awards website.  Catch the 2-Hour Broadcast Live with Martin Short Sunday March 3, 2013 @ 8pm (8:30 N.T) on CBC.